Madencilik Türkiye        Tünel Teknolojisi Dergisi         ARŞİV  ANASAYFA 
Madencilik Türkiye Mining Tukey MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten
ABB’den Dünyanın En Uzun Tüneli için Özel Kablo Koruma Sistemi
28-06-2016
 

İsviçre demiryolu trafiğinin tarihi, şirketin ileri teknolojilerine sıkı bir şekilde bağlıdır; bu tarih Gotthard Demiryolu ağından 1 Haziran 2016’da açılan Gotthard Tüneli’ne kadar uzanmaktadır. Yüzyılın bu projesi ABB’nin derin bir şekilde içselleştirilmiş değerleri olan girişimci ruhu, yeniliği ve kaliteyi temsil ediyor. ABB, uzmanlığı ve de müşteri ihtiyaçlarına yönelik anlayışı sayesinde, bu olağanüstü projenin karmaşık teknik gereksinimleri için en yüksek kalite ve güvenlik standartlarını karşılayan uzman kablo koruma çözümleri sağladı.

Gotthard Tüneli 57 kilometre uzunluğundaki iki adet tek parça tüpten oluşmaktadır. Bu tüpler her 325 metrede bir acil tahliye ve bakım erişimi sağlayan ara geçişler ile bağlıdır. Tünel sisteminin toplam uzunluğu tüm ara geçişler ve erişim tünelleri dâhil olmak üzere 152 km’nin üzerindedir. Bu tünel İsviçre Alpleri’nin altından geçerek İsviçre’nin kuzey kantonları ile güney kantonlarını birbirine bağlar. 57 km’lik uzunluğu ile dünyanın en uzun tünelidir. Ayrıca tünelin üzerindeki 2300 metre yüksekliğindeki kayalar, tüneli bugüne kadar inşa edilmiş en derin demiryolu tüneli yapmaktadır.

Transtec Gotthard konsorsiyumu ile imzalanan 1,7 milyar İsviçre Frangı değerindeki sözleşme, bu sektörde dünyanın en büyükleri arasındadır. Bu dünyaca ünlü proje eşsiz teknolojik zorluklara sahipken, bu şekliyle tünel uygulamalarında kullanılması gereken ürünler için mükemmel bir küresel referans niteliğindedir.

Zorlu Bir Proje

Bu projedeki kontrol ve izleme sistemlerinden aydınlatma ve havalandırmaya, bina hizmet tesislerinden su drenajına kadar her şey güvenilir bir güç kaynağına bağlıdır. 50 Hz’lik güç kaynağı sistemi, fazlasıyla yüksek gereksinimleri de beraberinde getirmektedir.

Bu tarz uzun ve derin tünellerde olağanüstü ortam koşulları oluşabilir. Tüneli temizlemek için gerçekleştirilen düzenli yıkama işlemleri sırasında nem seviyesi p’lere ulaşırken hava sıcaklığı da 40°C’yi geçebilmektedir.

Pazarda bulunan ürünlerin çoğu bu ortam koşullarında yüksek güvenlik ve güvenilirlik gereksinimlerini karşılayamamaktadır. Bu yüzden tünel içi kullanımda ABB’nin PMA kablo koruma çözümleri tercih edilmiştir.

Kaliteyi ABB Çözümleri Belirliyor

ABB’nin PMA kablo koruma sistemlerinde kullandığı yüksek kaliteli ve özel formüle edilmiş poliamid plastik, tünelde yüksek darbe dayanımı, üstün yangın güvenliği özellikleri ve su-toz girişi koruması sağlar; bunların her biri bu tünel projesi için oldukça önemli faktörlerdir.

PMA spiral ve rakorları EN60529’a göre mükemmel yangın güvenliği özelliklerine sahiptir ve de sıvı ve toz girişine karşı IP68 koruması sağlar. Tüm ürünler halojensiz olup, yüksek darbe mukavemetine sahiptir.

PMA ürünleri bu tünel projesinde 10.000 acil kaçış aydınlatmasını ve 450 acil çıkış sistemini korumak amacıyla seçilmeden önce, çok detaylı bir test sürecinden geçmiştir.

Tünel projesinin ana müteahhitlerinden biri olan Alpiq firmasının proje mühendisi: “Bu zorlu koşullarda elektrik tesisatımızı kapsamlı bir şekilde koruyacak esnek, kolay montajlı, uçtan uca koruma sağlayan bir kablo koruma çözümü arıyorduk. PMA, bu projedeki tüm zorlu gereksinimleri karşılayabilen bir sistem sundu.” dedi.

 
Anahtar Kelimeler : Gotthard,  İsviçre,  ABB Elektrik  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Gotthard Base Tüneli 17 Yıllık Çalışmanın Ardından Açıldı
Büyük bir kısmı İsviçre’de bulunan Alp Dağları’nın zorlu koşulları tarih boyunca ulaşım konusunda zorluklar çıkarmış ve halen de çıkarmaya devam etmektedir. Bu zorlu koşulları ortadan kaldırmak…
Dünyanın 3. En Uzun Demiryolu Tünelinin Açılışı Yapıldı
İsviçre’de bulunan 57 km uzunluğundaki Gotthard Base ve Japonya’da bulunan 54 km uzunluğundaki Seikan tünellerinin ardından gelen dünyanın 3. en uzun demiryolu tüneli Güney Kore’de tamamlandı. Tamamlanması…
Gotthard’a Yeni Tünel…
İsviçre Parlamentosu, ikinci Gotthard Tüneli’nin yapımı için karar aldı. Alp dağlarında yer alan ve dünyanın en uzun karayolu tünellerinden biri olan Gotthard Tüneli’nin yanına araç trafiğine…
 
Tünel Teknolojisi Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
facebooktwitterfacebooklinkedin
 


Mayeb
Tünel Teknolojisi Dergisi ve www.tunelteknolojisi.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Tünel Teknolojisi Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Tünel Teknolojisi Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.