Madencilik Türkiye        Tünel Teknolojisi Dergisi         ARŞİV  ANASAYFA 
Madencilik Türkiye Mining Tukey MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten
Gotthard Base Tüneli 17 Yıllık Çalışmanın Ardından Açıldı
03-06-2016
 
Bu Bir  Haberidir

Büyük bir kısmı İsviçre’de bulunan Alp Dağları’nın zorlu koşulları tarih boyunca ulaşım konusunda zorluklar çıkarmış ve halen de çıkarmaya devam etmektedir. Bu zorlu koşulları ortadan kaldırmak ve ulaşımı kolaylaştırmak adına yapımına başlanan ve uzun bir süredir inşa çalışmaları devam eden Gotthard Tüneli’nin açılışı 1 Haziran tarihinde gerçekleştirildi. Yapımı uzun yıllar alan tünel, 57 kilometre uzunluğu ve 2.300 metre derinliği ile dünyanın en uzun ve aynı zamanda en derine yapılmış tüneli olma özelliğini sahip oldu.

Gotthard Base Tüneli’nin inşa edilme fikri 1960 yılında ortaya atılırken projenin hayata geçirilmesi için ilk kazı çalışmaları 17 yıl önce başladı. Tünel, bir Türk şirketi olan Rönesans Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Rönesans İnşaat’ın İsviçre’deki iştiraki Heitkamp Swiss ile birlikte tamamlandı. Rönesans’ın da aralarında olduğu konsorsiyum tarafından inşa edilen İsviçre Alplerindeki tünelin resmi açılışı görkemli törenlerle gerçekleştirildi.

Bu önemli projenin açılışı dünya kamuoyu tarafından yakından takip edilirken Avrupa’nın önde gelen liderleri de resmi açılışta yerlerini aldılar. Projenin açılışına; Almanya Şansölyesi Angela Merkel, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İsviçre Konfederasyonu Cumhurbaşkanı Johann Schneider-Ammann katıldı.

İnovasyon ve güvenilirlik gibi değerlerin somut bir yansıması olarak değerlendirilen tünelin açılış töreni etkinlikleri tüm hafta boyunca devam ederken tünelin açılışı sebebiyle organize edilen festivale İsviçre’nin yanı sıra tüm Avrupa’dan 100 bine yakın kişinin katılması bekleniyor.

 

"Bu haber bir Tünel Teknolojisi Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Tünel Teknolojisi Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Gotthard,  İsviçre,  Tünel  
 
 
 
 
Benzer Haberler
ABB’den Dünyanın En Uzun Tüneli için Özel Kablo Koruma Sistemi
İsviçre demiryolu trafiğinin tarihi, şirketin ileri teknolojilerine sıkı bir şekilde bağlıdır; bu tarih Gotthard Demiryolu ağından 1 Haziran 2016’da açılan Gotthard Tüneli’ne kadar uzanmaktadır. Yüzyılın…
Dev Projede İhale Mayıs Ayında Yapılacak
İstanbul Boğazı'nda Marmaray ve Avrasya Tüneli'nin ardından yapılacak, üç katlı olarak inşa edilecek üçüncü tüp geçit için ihalenin Mayıs ayında yapılması planlanıyor. İki katı lastik…
4 Şehre 14 Tünel İnşa Edilecek
2015 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü Doğu Karadeniz Bölgesi’ne 22 km bölünmüş yol ve 14 adet tünel yapılacağı açıklandı. Artvin, Gümüşhane, Rize ve Trabzon bölgelerinde…
Antalya-Konya Arası, Yapılan Tünellerle Kısalıyor
Antalya-Konya arasındaki mesafeyi 50 kilometre kısaltacak olan Kuşyuvası Yolu’nun Nisan ayında açılması planlanıyor. 3 etaptan oluşan Kuşyuvası Yolu, birinci kısımda 8 tane toplam 9 bin metre uzunluğunda, ikinci kısımda yapımı…
Gotthard’a Yeni Tünel…
İsviçre Parlamentosu, ikinci Gotthard Tüneli’nin yapımı için karar aldı. Alp dağlarında yer alan ve dünyanın en uzun karayolu tünellerinden biri olan Gotthard Tüneli’nin yanına araç trafiğine…
 
Tünel Teknolojisi Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
facebooktwitterfacebooklinkedin
 


Mayeb
Tünel Teknolojisi Dergisi ve www.tunelteknolojisi.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Tünel Teknolojisi Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Tünel Teknolojisi Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.